A deli charges the same price, $4.60, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, P, that the deli charged for the sandwiches?

Respuesta :

4.6 * n = p
4.6 = price for a sandwich
n = how much sandwich that company ordered
p = the total price