YasminWass
YasminWass YasminWass
  • 21-05-2016
  • Mathematics
contestada

There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?

Respuesta :

yakyzoe yakyzoe
  • 21-05-2016
Just divide 4.32 by 16 and that's your answer...

( your answer is .27 cents)
Answer Link
VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 21-05-2016
16cups=1gallon

1gallon=$4.32

1cup=$4.32/16=$0.27 

Answer= $0.27 or 27 cents per cup
Answer Link

Otras preguntas

How did Hamilton propose to enact his programs? Who opposed him, and to what degree was Hamilton successful?
What is 14.7•11.361?
What is 11,760,825 in expanded form
The chemical bond that occurs from the attraction of two oppositely charged atoms is a(n) _____. a) covalent bond b) ionic bond c) hydrogen bond
what is 72.1 repeating as a fraction???
Label all of the parts of speech N=noun v=verb pn=pronun adj=adjective adv=adverb p=preposition Snakes are misunderstood reptiles most people greatly dislike.
hector has 36 action figures. he seperates his action figures into 4 equal groups to share with his friends. how many action figures does each friend get?
the value of 7 in 503497 and 26475
prime factorization of 90
[T]he United States actively supported the Iraqi war effort by supplying the Iraqis with billions of dollars of credits, by providing U.S. military intelligence