2022collierthomaslak 2022collierthomaslak
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

Johnny bought 3 bags of apples that cost a total of $15 if each bag cost the same amount how much does each bag cost

Respuesta :

jasonis3nowoxm6lm
jasonis3nowoxm6lm jasonis3nowoxm6lm
  • 16-10-2019

Answer:$5

Step-by-step explanation:

$15 divided by 3 bags= $5 per bag

Answer Link

Otras preguntas

At Least One Defective iPhone It has been reported that 20% of iPhones manufactured by Foxconn for a product launch did not meet Apple’s quality standards. An e
How do some plants survive the intense desert heat and drought? Plants close their stomata during times of intense heat or drought in order to prevent water lo
at what point in time in georgia history would rice , indigo ,and silk be profitable
The table below represents the velocity of a car as a function of time: Time (seconds) x Velocity (m/s) f (x) 15 45 22 66 29 87 36 108 The average rate of ch
Something you hope to accomplish is a dream A) True B) False
dan rolled a number cube 20 times. the cube landed on fhe number 3 six times.
Which point is the solution to the following system of equations
Caila designs a model to test how the use of different combinations of energy resources would affect global temperatures. Which of these combinations is likely
In a process called phytoremediation, specific plants are planted in areas where toxic chemicals have contaminated groundwater. the roots absorb the contaminant
WILL MARK BRAINLIEST!!! Line m passes through the points (-4, 3) and (-4, 7). What is the slope of the line that is parallel to line m? Show all of your work fo