OneLoveBriBri8323 OneLoveBriBri8323
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there

Respuesta :

MaxiMachado
MaxiMachado MaxiMachado
  • 27-10-2019

Answer:

31.5 $

Step-by-step explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

Answer Link

Otras preguntas

Closet Wizards charges a $45 consultation fee, plus $20 per hour to organize closets. Their competitors charge a $30 consultation fee, plus $25 per hour. After
Metaphase: C Anaphase: Telophase:​
3 (a)Following diagram shows a circle with centre O. UV and UT are two tangents to the circle. VQOS is a straight line. Find the value of x + y. ​
Instructions Read the question carefully and select the best answer.. What is the author's reason for the statement (paragraph 10), "It takes time to adjust to
Which of the following compounds ?has more acidic hydrogens CH3CH3O HC=CH O CH2=CH2O​
when a company is struggling financially, then values should be put aside until the company regains its financial health true or false?
Find the value of x
What does the desalination plant described in the source do
How has globalization increased opportunities for human trafficking? A NGOs operate as covers for human trafficking. B Increasingly interconnected police forces
plot and connect the following points