zyzy4653 zyzy4653
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00 what is the price for one pound

Respuesta :

SeleneBlackburn25 SeleneBlackburn25
  • 16-10-2019

Answer:

$0.50 (50 cents)

Step-by-step explanation:

$2 divided by four is 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

the tiles (right angled triangles) are arranged around a parallelogram-shaped tile. Calculate the area of the parallelogram. b= 36 h= 13.2​
Determine the constant
Pleeeese help me on this on its due in an hour
Could you show the work so I can learn? Thank you!
Read I AM OFFERING THIS POEM How does life change, “once mature”? What sort of solution does the speaker propose to this change? Be sure to refer to the text to
why is dr.mesmer's discovery of new force so important to the people of france
Can you please help with this
14. Some of us will be needed tomorrow to finish the fence because, at this rate, two sections ____ unfinished when we ____ work tonight.A. Have remained / stop
Type a letter to your parents telling how grateful you are for sending you to school in not less than 30 lines
What is the interest earned for a deposit of $5000 compounded annually at an interest rate of 4% for 20 years?