daniela9799 daniela9799
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

teil on ronulacr
6) Cassie bought 5 bags of chips for $4.90. What is her cost per bag?​

Respuesta :

madisonnelson1432
madisonnelson1432 madisonnelson1432
  • 17-10-2019
$4.90 divided by 5 is .98. The answer is 98 cents each
Answer Link
Brainiac97
Brainiac97 Brainiac97
  • 17-10-2019

Each bag of chips costs 98¢

To solve this problem, you need to divide the total price by the number of bags bought to find the price of each bag. (In this case, $4.90 divided by 5, which equals 98¢). So each bag of chips costs 98¢.

Answer Link

Otras preguntas

How to put "My lost cat was found by my downstairs neighbor" in active voice?
Solve the equation, justify each step with an algebraic equation. 15+8x=7x-8
How do I do this?? (Number 2)
George is building a large model airplane in his workshop. If the door to his workshop is 3 ft wide and 6 1/2 ft high and the airplane has a wingspan of 7 ft w
What's the least common multiple (LCM) of 2, 6, and 8? A. 48 B. 24 C. 2 D. 12
Matthew es del estado de California. Él es __________.
what's the answer please help
George is building a large model airplane in his workshop. If the door to his workshop is 3 ft wide and 6 1/2 ft high and the airplane has a wingspan of 7 ft w
consumers' decisions affect producers' decisions. true or false?
The average weekly pay for records is $760. if the clerk works 40 hrs in one week, what is his or her hourly pay?