daniela7430
daniela7430 daniela7430
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

#18 Lauren spent $6.24 on 4
notebooks. If each
notebook cost the same
amount, how much was
each notebook?

Respuesta :

madisonnelson1432
madisonnelson1432 madisonnelson1432
  • 17-10-2019
$6.24 divided by 4
Each notebook was $1.56
Answer Link
Brainiac97
Brainiac97 Brainiac97
  • 17-10-2019

You have to divide the total cost ($6.24) by the total number of notebooks bought (4). Doing this will give you the cost of each notebook. Each notebook cost $1.56.

Answer Link

Otras preguntas

If a beaker of water and a beaker of acetic acid are at the same elevated temperature, which will cool more quickly to room temperature? Support your answer.
I am a number that tells how many times the bass is used as a factor
Which of the following was one of the key principles endorsed by the Pre-Raphaelite Brotherhood?
What is 2 7/10 in decimal
Why did Parliament raise taxes on the American colonies in the 1760s?
GDP calculates the value of the overall economy on a ______ basis monthly daily yearly quartly
Under President William Howard Taft, the federal government a. upheld the Standard Oil trust. b. strengthened the Sherman Antitrust Act. c. brought lawsuits
Use the terms strait and circumnavigate to write a sentence about overseas exploration.
A What is the median number for the numbers 4, 8, 10, 5, 9?*
I got out a bowl and read the recipe and then I started adding ingredients. After which word should a comma be placed? bowl then recipe