lilamayjunebug18
lilamayjunebug18 lilamayjunebug18
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulate gloves costs $22.77. What is the unit price of the pairs of gloves

Respuesta :

Gyzmo
Gyzmo Gyzmo
  • 17-10-2019

Answer:

$7.59

Step-by-step explanation:

If 3 pairs of gloves costs $22.77, then 1 pair of gloves costs $22.77 ÷ 3.

$22.77 ÷ 3 = $7.59

1 pair of gloves costs $7.59.

Answer Link
bellasmith1113
bellasmith1113 bellasmith1113
  • 17-10-2019

Answer: $7.59

Step-by-step explanation:

22.77/3

Answer Link

Otras preguntas

How many grams of H2 can be produced from the reaction of 11.50 g of sodium with an excess of water? The equation for the reaction is 2 Na + 2 H2O -> 2 NaOH
In the equation A = ½bh, what does the "h" stand for?
how many ways can the words in d-r-a-g-o-n-f-l-y be arranged
PLEASE HELP...SOLVE FOR VOLUME
1-SCPS Solving Quadratic Equations by Factoring Quiz Active 1 | 2 3 5 6 7 8 g 10 The solutions to the equation 2x + x-1 = 2 are *= or x = 0 6
Hey can anyone pls help me out in dis real quick!!!!!!
A country’s gross domestic product divided by its population is called __________. A. literacy rate B. national income C. GDP per capita D. standard of living
1) 4x + 3y = -13-5x + 2y = -24​
How are the U.S. Constitution and the Georgia Constitution similar?
How did these major battles/turning points affect the war? (World War Two).