kaidenmchenry39 kaidenmchenry39
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

unit rate word problems

Respuesta :

urbanella
urbanella urbanella
  • 18-10-2019

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Madison is planning to get some apples for her homemade pie. At the grocery store there is a display showing 5 apples for $12.50. How much money would it be if Madison wanted 3 apples?

Answer Link

Otras preguntas

What triggered the second oil shock in 1979? Reduced demand for oil A revolution in Iran Increased demand for oil A shortage in the United States.
river capture has the following to show how nature can shape the landscape and create interesting landmasses of different shapes. Research on these with special
The main conflict between European colonists and Native Americans was over land. What principle refers to peaceful seizure of land that was considered to be und
i really need help please give a simple and plain answer like the exaple in the photo
pls ill give brainelist
Why was the United States “vulnerable to attack"?
Find an equation of the tangent line to y = 2e^x sec(x) at x = pi/4
Select all the inequalities that have symbols that will be reversed when the variable is isolated. –10.5 < 3a b6 ≤ 7 –4.5c > 9 –215 ≤ –52d e – 13 ≥ 1
According to the passage, which of the following is an example of a simple machine that makes our work easier? A a lawnmower used to cut the grass B a laptop co
Brainliest if correct