simeonsimeon490 simeonsimeon490
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

If electricity costs 5 cents per kilowatt-hour, how much does it cost to run an 80-watt light bulb for 24 hours?​

Respuesta :

DChangLee44
DChangLee44 DChangLee44
  • 17-10-2019

Answer:

9.6 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of the constant the the equation?
You can use place value to think about the expression 2×561, Complete the equation to show a way to find 2×561. 2×561 = (2 × ) + (2 × ) + (2 × ) helppppppppp
Which phrase describes air density? increases as altitude increases Ο Ο Ο equals mass divided by volume pushes molecules in one direction exerts less pressure a
How does desertification take place? *
what is -2(n + 3) = 9 equal to ?
How have humans helped the Isle Royale Ecosystem?
Simplify. Rewrite the expression in the form 6^n. 6^-6/6^-5=
Conservation of energy says the kinetic energy and the potential energy for each trial should be equal. true or false answer fast
Select the correct answer. Which verb form best completes the following sentence? Il faut que tes dépenses moins que tes revenus. ОА. sois soient soit OD. soyez
What is the difference between the reflection and refraction of light