144Jews7 144Jews7
  • 18-10-2019
  • Mathematics
contestada

A certain material costs 10 cents for 2 inches of length. What will be the cost of a 2-foot stick?

Respuesta :

Esmoothy Esmoothy
  • 18-10-2019

Answer:

1.20 USD

Step-by-step explanation:

Since there are 12 inches in a foot, you can do

[tex]12 \times 2 = 24 [/tex]

And then:

[tex]24 \div 2 = 12[/tex]

to represent the 10 cents per two inches. Then, because it costs ten cents, multiply the 12 by 10:

[tex]12 \times 10 = 1.20[/tex]

1.20$.

Answer Link

Otras preguntas

Who is MOST associated with founding the first successful European settlement in Canada?
can someone please give me an example showing my work by multiplying $199.99 X 8.25%
During her 8th week of training a woman ran 20 total miles,during her 13th week of training she ran 33 total miles. If the woman ran 37 miles,what week of train
Solve the following simultaneous equation please. Use either addition, subtraction, or substitution. 4x+2y=26 4x-3y=51
What is the substitution of Y=6x–11 -2x–3y=-7
In a multiplication problem, if the first factor has 5 digits after the decimal and the second factor has 4 digits after the decimal, then the product will have
Paula always withdraws 20 dollars more than she needs from the bank. Write an expression for the amount of money Paula withdraws if she needs d dollars.
What's the quotient of I? 5+5i divided by 2+I
why did the muslim armies conquer many lands?
why did the muslim armies conquer many lands?