luiscelis2222 luiscelis2222
  • 20-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of Ritz crackers is $2.59 and contains 24 servings. What is the price per EACH serving?

Respuesta :

rmaewilson01
rmaewilson01 rmaewilson01
  • 20-10-2019

Answer:

$0.11

Step-by-step explanation:

Divide 2.59 by 24 = 0.11 (rounded up)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2019

Answer:

$0.11 per serving

Step-by-step explanation:

Divide 2.59 by 24

2.59/24 = 0.107916667

Round to the nearest hundredth

0.11 (Final answer)

Answer Link

Otras preguntas

what characteristics do all living things share a.) they are made of cells B.) they give off carbon dioxode c.) they are mobile D.0 They have a heart
Can someone please help please
Which of the following countries did NOT belong to the Allied Powers? Japan United States Russia
Use Kepler’s third law and the orbital motion of Earth to determine the mass of the Sun. The average distance between Earth and the Sun is 1.496 × 1011 m. Earth
Please help! I would really appreciate it!
Which triangles are similar to triangle ABC Choose 1 answer: A DEF B. GHI C both D None
What was the anti-Semitic effect of the Jews taking up moneylending as a profession in the late Medieval Era? All Jews had to pay higher taxes than non-Jews.
Simplify the expression. Explain each step. 16 + (f + 4)
What did the Confederacy hope to gain by being aligned with Britain?
What rhyme scheme is used in this excerpt from the poem "To Lucasta, Going to the Wars" by Richard Lovelace? True, a new mistress now I chase, The first foe in