tftfygugugyv tftfygugugyv
  • 20-10-2019
  • Mathematics
contestada

A bottle of shampoo costs $5.19 and contains 32 ounces. What is the unit price?

Respuesta :

sarge9023 sarge9023
  • 20-10-2019

Answer:

16 cents per oz.

Step-by-step explanation:

price divided by quantity.

Answer Link

Otras preguntas

Popular sovereignty was a policy stating that A. voters in a territory should decide whether or not to allow slavery in that territory. B. Congress should decid
True or False: All insurance policies have a cash or loan value.
what are some interesting facts for bessie coleman
Small fragments of orbiting bodies that have fallen on Earth's surface are known as
What is the answer to 1/3-1/6
what is the answer for 7w=87;w=12
Which answer corrects the error in capitalization? The statue is more than 300 feet tall and was a gift from France to our Country. country Statue Gift france
What is the length of the following lines? Is it even so? then I defy you, stars! Thou know'st my lodging: get me ink and paper, And hire post-horses; I will he
Explain blood flow through the heart
What is a series of future receipts or payments discounted to their value now assuming compound interest called?