ezlax2411 ezlax2411
  • 16-11-2019
  • Mathematics
contestada

At super market store, potatoes cost 2.85 for 5 pounds. At value market store, potatoes cost 4.20 for 7 pounds. What is the unit price of a pound at value market store

Respuesta :

avillicana435
avillicana435 avillicana435
  • 16-11-2019

Answer:

0.60 cents per pound

Step-by-step explanation:

4.20/7= 0.60

Proof:0.60*7=4.20

Answer Link

Otras preguntas

The notion of a city upon a hill within the passage is best defined as A model for an ideal Christian society and rightful living for the rest of Europe O A mod
Evaluate: 11 + sqrt(-4 + 6×4÷3)
write four solution of the equation=2x+y=7​
Biology 9th grade problem has
The psychologist Carl Rogers defined looking at others without prejudice or judgment as what?
Identifying Facts about the Bubonic Plague Which of the following statements are true about the spread of the bubonic plague along the Silk Roads? Choose all th
The slowest animal (crab) travels at 5.70 km/yr, how long does it take to travel 80 km? Vouab
How did the Spanish help the Great Plains Indians become better hunters? A. They taught them European hunting C. They provided them with guns. D. They gave them
What is the answer 1+x=11
Why did the Spiro people move out of Oklahoma?