curiouscat0
curiouscat0 curiouscat0
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ribbon sells for $3.75 per yard. Find the cost, in dollars, for 48 inches of ribbon.

Respuesta :

1016359
1016359 1016359
  • 18-11-2019

Answer:

4.9875

if rounding then 5 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the solution to the given system? (1 point) Y=-3x+4 and y=2x-1
Identify the complete adjective clause for this sentence The car I drive has 50,000 miles on the odometer
Place the following words in the correct order to make a complete sentence 1. que 2. tienes 3. la pizza 4. comer
Marya wants to factor the polynomial 36x3 – 22x2 – 144x. Which term can she add to the polynomial that would not change its greatest common factor? Check all t
Hilary want to fill a mini cake pan with batter to make a mini cake for Philip's party. The cake pan is 4.0 inches long, 9.0 inches wide, and 2.2 inches deep. w
The domain of a relation is
The train station runs trains every 30 minutes. find the probability that a passenger who arrives at a random time will not have to wait more than 20 minutes.
A sledgehammer weighs 18 pounds on earth and 4 pounds on the planet namar. based on the numbers given, your weight on namar would be about _____ times your weig
The entry to record rent expense of $9,000, supervision expense of $19,000, and depreciation expense of $7,000 to overhead is which of the following? A. Debit O
An underground mine elevator reaches a total depth of 99 meters. It descends 17% of the total distance every minute. How many meters below the ground is the el