nmartinezduarte2005
nmartinezduarte2005 nmartinezduarte2005
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $900 to run a water treatment facility machine for 4 hours. Jake spent $4500 to run the machine. For how many hours did jake run the machine?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-12-2019

900 / 4 = 225 per hour.

Divide total cost by cost per hour:

4500 / 225 = 20 hours

Answer Link

Otras preguntas

The embryo/fetus is most susceptible to damage from harmful environmental factors during __________. a. the first trimester b. premature labor c. toxoplasmosis
You do not need to tell a teacher you have downloaded anything as long as it did not save to your computer.
list five different types of algae
I need help solving a system of linear equation, and it says to solve it by Substitution. How would I do it? 2x - 3y = -24 x + 6y = 18
What have biologist have discovered ways can reduce the symptoms of diseases
I picked 3/5 as my choice by the way.... HELP ME
Frank cut a pie into 10 equal slices there are three slices left what is the measure of the angle formed by the 3 slices left
58 times 100 equal I don't no
how do you compare 3.207 and 3.027
what is 0.4(0.3x-1)=2+0.75x ?