theresa00huynh theresa00huynh
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

2Stroke
2Stroke 2Stroke
  • 18-12-2019
Each tube costs $2.25
24.95-6.95=18
18/8=2.25
Answer Link

Otras preguntas

What was the German army's last offensive? (5 points) the Battle of Britain the Battle of the Bulge the Battle of Stalingrad the Battle of the Atlantic
Sound travels the distance of 1.00 meters through a material in 0.003 seconds. What is The material?
What was the German army's last offensive? (5 points) the Battle of Britain the Battle of the Bulge the Battle of Stalingrad the Battle of the Atlantic
What is 2 75/100 written as a decimal? Thank you
In 1840, if you wanted to travel from Baltimore, Maryland, to Vandalia, Illinois, what route would you take? A. Chesapeake and Ohio Canal B. National Road C. Er
Okay heres all the questions I don't understand. 3y+5y/3=8 4c+6+2c=24 2x/5-3/5=11/5 2/5b-1/4b=3 15-6g+8=19 w/4-w/5-1/3=16/15
What forms of energy does the bent ruler have?
the growth of the service economy in the 1990's caused A. an increase in American blue-collar jobs such as coal mining and steel making B. a decrease in new sma
What is 464 divided by 16.
How can you use foreshadowing or flashback to add interest to your story?