thatsaucethoo thatsaucethoo
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 19-12-2019

Answer:

43 - 3 = 40 / 8 = 5.00 per candy bar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which additional word or words in the sentence should be capitalized? I signed up to take simple cooking 101 at the local community center. Choose all answers t
DEFINE WHAT COPYRIGHT?
what is the answer to : 20 / 2(5+5)
What is the relationship between the moon's surface gravity, lack of an atmosphere, and temperature range?
team awesome starts hiking up from base camp which is located at 4400 feet at a steady rate of 600 feet/hour. at the same time, team cool, which has hiked up ea
What is the economic term that describes international trade that is not controlled or affected by any legal restrictions? free trade unrestricted trade mercant
i am so stuck what is un in french
20.5 meters to 35.5 meters
What is the meaning of Cuneiform?
Which of the following is an example of heat transfer through conduction? a pan on the stove getting hot hot air rising inside a house the Sun drying clothes ha