d8es8jahitneysarian
d8es8jahitneysarian d8es8jahitneysarian
  • 17-06-2016
  • Mathematics
contestada

A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.50.

Respuesta :

HomertheGenius
HomertheGenius HomertheGenius
  • 26-06-2016
x-ounces of an oil blend,
y - ounces of glycerin
x + y = 4    ⇒   y = 4 - x
1.5 x + y = 5.50
1.5 x + 4 - x = 5.50
0.5 x = 5.50 - 4
0.5 x = 1.50
x = 3
y = 4 - 3 = 1
There are 3 ounces of an oil blend and 1 ounce of glycerin.
Answer Link

Otras preguntas

Which source would best provide a context for the type of research Alex is seeking?
What is 800 and 1000 converted in as a fraction
Which of these is NOT true of Sudan and South Sudan? Sudan fears South Sudan will divert the Nile River. South Sudan receives more rainfall than northern Sudan.
1.What is the main function of Constituent Assembly?​
How did the Sumerians style of community affect their ability to gain power?​
At December 31, 2020, the following information was available from Pharoah Co.'s accounting records: Cost
4(-6-y)+2=10 yall already know i will mark brainliest!
What change, if any, should be made to sentence 8? Select one: A) Change then to than B) Make no change C) Change had to have D) Change they to it (8) The compu
. Trisha walkedofa mile to school.She shaded a model to show how farshe had walked.Which decimal shows how far Trishawalked?​
Out of these numbers which two are perfect squares. 20.25, 32, 16.9, 3.24