huntinggirl1
huntinggirl1 huntinggirl1
  • 17-06-2016
  • Mathematics
contestada

aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15 she may also buy 4 pens and 6 pencils for $19 how much does one pencil cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-06-2016
Let x and y be the cost of each pen and pencil, respectively. Based on the given above, two equations may be generated. These are,
 
                     (1)         3x + 5y = 15
                     ( 2)        4x + 6y = 19

Solving for the values of x and y in these problems give x = 2.5 and y = 1.5. Thus, each pencil costs $1.5.

Answer Link

Otras preguntas

African enslaved persons outnumbered free people 10 to 1 in Saint-Domingue, which led to
Which of the following is an antonym for the word "uncowed"? brave secretive unimpressed defeated
Which is the adverb phrase in the sentence? Beside the creek at the campground, Jeff found tracks of a large bear. a. Beside the creek b. at the campground c. o
Which of the following products is petroleum based? a. steel b. maglev c. plastic d. iron e.Internet
Why was John Brown’s raid on Harper’s Ferry a turning point?
imperialism was greatly fueled by
Which fraction does not belong with the other three 1/12 2/12 3/12 4/12.
What is 12.375 written in expanded form? how is it written with number names
Which of the following describes the main focus of The Prince?
what caused the Spanish economy to decline and Spain to be bankrupt at times?