sherricanunn sherricanunn
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of strawberries cost $3.60.How much would you pay for 45 pounds of strawberries?

Respuesta :

kartoziam05 kartoziam05
  • 17-01-2020
3.60/2=1.80 1.80 is cost of 1 pound of strawberries 1.80*45=81 45 pounds of strawberries will cost $81
Answer Link
vardanyanmadlena vardanyanmadlena
  • 17-01-2020

Answer:81

Step-by-step explanation:

3.60/2= 1.8

1.8x45=81

Answer Link

Otras preguntas

Tabitha has 4 music files each with 9 songs in it. she is dividing the songs into 7 groups. if each of group will have the same number of songs how many songs w
What similarities do nuclear energy and chemical energy share?
What is a sentence with the word geology???
what is 1/10 of 400.00
Unlike Britain, France, and Russia, the United StatesA. controlled large areas of China.B. wanted to keep trade in China open.C. had no interest in trade with C
What are three ways that magma can form
Solve equations. log_{3} x =-2
What is 88/99 in its simplest form
which has more volume a cube of sides measuring 4 units each or a sphere with a radius of 3 units
a spinner marked with four sections blue, green, yellow, and red was spun 100 times. find the experimental probability of landing on green