coatesbrianna37 coatesbrianna37
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

Which set of paper towels is the better buy? 9 rolls for $8.73 or 14 rolls for $12.32?

Respuesta :

ghlow
ghlow ghlow
  • 17-01-2020

Answer:

The $12.32 package of paper towels is the better buy, because it is only 88 cents per roll, and the $8.73 package is 97 cents per roll.

Step-by-step explanation:

8.73/9=0.97

12.32/14=0.88

0.97 > 0.88

Hope this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

Can you die from getting our ear cut off? (for ss/history)
The slope of the line whose equation is 2x + 5y + 1 = 0 is
Tom remains calm and confident out on the ledge until
Both of my parents went to college, _________ I only finished high school. * 1 point AS A RESULT FIRST OF ALL SINCE WHEREAS FOR INSTANCE
Please answer without links.
Which of the following is NOT considered to be an acceptable use for recycled water? a. Drinking b. Irrigating c. Concrete mixing d. Toilet flushing Please sele
Which of these statements match the purposes of the Declaration of Independence? Check all of the boxes that apply Declaring that the colonies were now independ
HEYS GUYS COULD SOMEONE HELP ME WITH A QUIZ QUESTION? TYSM
Angela has 3 gallons of milk.how many quarts of milk dose she have
PLEASE I NEED HELP!!