anthonymarin115 anthonymarin115
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

The price for 3 sundaes and 3 milkshakes is $21. The price for 4 sundaes and 6 milkshakes is $34. How much does it cost for 1 sundae and 2 milkshakes?

Respuesta :

nganlef
nganlef nganlef
  • 17-01-2020
So the answer is 1sundae :$4 2 milkshakes:$6 total:$10
Ver imagen nganlef
Answer Link

Otras preguntas

Need help with # 1 & 3 please!!!!
Which of these statements describe friction? Check all that apply. Friction allows objects to slide over each other without any resistance. Friction resists mot
According to science, the fastest speed possible for anything is the speed of light. The speed of light is about 186,000 miles per second. That means that in on
If radiative forcing were to increase in a particular region of Earth, what would you expect to happen to average temperatures? A. Average temperatures would
Can you please help me with this and thank you
Please help... question above thanks.
11) What should be changed to make the following sentence true? In high-stress humans, exercise has been shown to prevent telomere lengthening. (1pts) The word
A convertible debenture can never sell for more than its conversion value or less than its bond value. a. True b. False
write the decimal as a fraction ​
Some help would be greatly appreciated: :)1. Price: 1.00| 2.00| 3.00| 4.00| Sales Tax: 0.06, 012, 0.18, 024, Find the constant of variation, k, for the above ta