zoey1011
zoey1011 zoey1011
  • 19-06-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of gummy bears costs $2.20. How much does 1.6 pounds cost?

Respuesta :

goo3
goo3 goo3
  • 19-06-2016
$2.20 * 1.6 is equal to $3.52
Answer Link
nostalgicmidsummerdr
nostalgicmidsummerdr nostalgicmidsummerdr
  • 19-06-2016
$3.53 because 0.1 of $2.20 is $0.22 so you multiply it by 6 to get 0.6 of the equation which is $1.32 and you add it to the 1.0 which is $2.20 and you got your answer
Answer Link

Otras preguntas

If I turned 9 on November 9th, 2015, exactly how old am I now? (Oct 16th, 2021)
Based on the story, do you think the miller and his don care for the donkey’s wellbeing?
What are some good high school lexile level book series
A container has a cube shape. It has a volume of 216 cubic inches. What are the dimensions of one face of the container?
Task 3: Eight avocados cost $4.How much do 16 avocados cost? Explain your reasoning.
What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1? 1 h(x) : - 1 X- 2 2 글을 글자 1 O h(x) X+ 1 2 2 1 h(x) = = x-2 2 ○ h(x) = + 2 h= 1 -x2
Someone pls help me with this I will make you brain
help for homework with the steps please and make sure it's in surd formfor brainliest ​
I'm sorry for posting this question but please answer.Jeannie is fifteen years. She's in love with someone who is seven years older than her. The person is also
What effect do you think Coronavirus masks have on the Gestalt principle of perception?