ink245838 ink245838
  • 18-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-foot piece of ribbon costs $11.40. What is the price per inch?

Respuesta :

eenscoin eenscoin
  • 18-01-2020

Answer:

The price per inch is $0.18 or 18 cents.

Step-by-step explanation:

Convert 5 feet to 60 inches and divide $11.40 by 60 and you will get your answer.

Answer Link
lillyanna30
lillyanna30 lillyanna30
  • 18-01-2020
If it's 5 feet you multiply 12•5 to get to inches so it equals 60 inches then divide $11.40/60 to get 19 cents per inch
Answer Link

Otras preguntas

determine the intercepts of the line y=8x-18 y-int(_,_) x-int(_,_)​
Which of these is a poetic device Walt Whitman often uses to emphasize certain ideas in his poems?  A.Rhyme  B.Alliteration  C.Rhetorical question  D.Meter
1.) How do you know if an equation has no real solution (ie, it is a contradiction)? 2.) How do you know if an equation has an infinite number of solutions (ie
Which inequality represents the graph? A) y < x B) y = x C) y > x D) y ≤ x
can the scientific method be used to prove you need historical events? A. Yes B. No
Based on this description of the townspeople's reactions, what inferences can you draw about Mr. Hooper's happiness in life?
what is the formula for calculating the circumference, C, of a circle, if you know pi and the radius, r?
Anyone if u don’t mind
What was the timeframe of the Vietnam War?
The equation of a circle is (x−11) ²+(y+15) ²=144. (a) Johnny said that the center of the circle is located at (15, -11). Is Johnny correct? Explain your answer