mimimia304 mimimia304
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a pound of chicken if 1.5 pounds cost $3.75? Label your answer is dollars per pound.

Respuesta :

lucybraudis
lucybraudis lucybraudis
  • 19-02-2020
The answer is $2.50 per lb.
Answer Link

Otras preguntas

agricultural loans need to be designed with a great deal of flexibility. for example, any of the following would be a beneficial part of the design of the loan
what is the phase of cell division shown on the left called?
3jkk 3 3, plu, j, k, plu, k, cubed when j = 2 j=2j, equal, 2 and k = 6 k=6k, equal, 6
Please help me:( Answer the following questions in your course journal or in the course discussion board: What makes Wall Street the ideal location for the fina
According to George Wahington Plunkitt, what make an "honet graft" different from a "dihonet graft"
How do i solve this?
Explain the concept of market and market identification. Identify communications channels used in sales promotion. Explain types of advertising media. Describe
What card goes where
5 10 points (5x+3)2 O 25x²+30x +9 O 25x²+9 O 16x² +24x+9 O 25x²-9
a statement defining how an organization handles employee sick days a list of the steps a customer service representative should follow when a customer presents