ddkvanbrunt ddkvanbrunt
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

Land in a development is selling for $60,000 per acre. If Jack purchase 1 ¾ acres, how much will he pay?

Respuesta :

sunmathisynergy sunmathisynergy
  • 24-02-2020

Answer:

The total cost is calculated to be $105,000.

Step-by-step explanation:

Here,

The cost of per acre land= $60,000

Jack is willing to purchase= 1 ¾acres = [tex]\frac{4*1+3}{4} =\frac{7}{4}=1.75[/tex] acres

Then,

By unitary method,

The cost of one acre land is $60,000 .

The cost of 1.75 acres is    = $[tex]1.75*60,000[/tex]

The total cost of land is =$105,000.

So, Jack has to pay $105,000 to purchase 1.75 acres of land.

Answer Link

Otras preguntas

what is the additive inverse of 125000
Greek philosophers believed the universe was governed by
Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar. She adds 5 groups. What number does she say?
What is a compound adjective?
Write the algebraic expression. twice the difference of a number and 11
Why did the New England colonies depend more on shipping and whaling than on farming to make their living? A. New England had a mild climate with a longer growi
A rectangle has a length of 8.3 cm and a perimeter of 22.4 cm. Enter the width of the rectangle, in decimal form, in the box.
what economic and political conditions following world war l encouraged dictatorships?
if it takes 2 hours to travel 180 kilometers how fast are you going
5 of what percent is 3.5