mimimia304 mimimia304
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of pears for $6.50. Find the unit rate. How much would 4 pounds of grapes cost?

Respuesta :

tmdqja4533
tmdqja4533 tmdqja4533
  • 19-02-2020

Step-by-step explanation:

5.2/6.5=4/x ; x=?

5.2x/6.5=4

5.2x=4×6.5

x=26/5.2

x=5

4 pounds of grapes cost 5 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

simplify the expression (2x+3y)+y=?
can someone help me with this? Thank you!
please help, much appreciated!!!!(✿◠‿◠)
Respond to the following in a minimum of 175 words: you have been hired to help a small company set up its first windows network. it has had the same 13 users f
The pictures show two different mountains. The mountains in Picture A are rough and jagged. The mountains in Picture B are smooth and rounded.
30 POINTS!!!!! (answer with work please) 1) A cone with volume 1350 m³ is dilated by a scale factor of 1/3. What is the volume of the resulting cone? 2) The top
The generation of a magnetic field by an electric current is___ .
Linet passes through points (2, 2) and (10, 9). Line u is parallel to line t. What is the slope of line u? Simplify your answer and write it as a proper fractio
Please Help!!! Will mark brainiest
What is the half of 3/18