chance07chesiree chance07chesiree
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

Ben paid $86 for 40 gallons of gas. How much would 15 gallons cost?

Respuesta :

roxannecsr roxannecsr
  • 19-02-2020
Ben would pay $32.25 for 15 gallons of gas. First you have to divide 86 by 40 so you can get the price per gallon which is $2.15. Then you just multiply $2.15 times 15 gallons and you get $32.25.
Answer Link

Otras preguntas

How is multiplying and dividing numbers in scientific notation different from adding and subtracting numbers in scientific notation?
The amount of space between centers of adjacent pixels is called __________.
What industries do you regard as being highly competitive? can you identify any barriers to entry in those industries?
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 5 pounds of chocolate chips and 2 pounds of walnuts, the total cost is $10 . For 3 pounds of
WILLL GIVE A BRAINLEST AND 20PTS Before conducting an experiment, a scientist needs to review _____. polls about public opinion details about whether the experi
A combination of numbers variables and at least one operation is called
The ruiz case was a class-action suit on behalf of inmates that began in 1972, and it focused on issues of
How did european colonization of the americas contribute to the atlantic slave trade?
How did studies of the crab nebula pin down the explanation of pulsars?
Convert 402,336 km/hour to km/min Show steps and thanks