PLEASE SHOW WORK.
12 credits at U of M costs $4,710 and 16 credits at WSU costs $5,218.05. Which school has the cheapest unit price?

Respuesta :

Answer:

WSU

Step-by-step explanation:

WSU price per Credit $326.128125

UM price per credit $392.50

Divide the price by amount of credits and you get your answer.