coffeydestinyn coffeydestinyn
  • 20-02-2020
  • Mathematics
contestada

Monique had $15. After paying for 6 pounds of squid, she had $3 left. Find the cost of 1 pound of squid.
$
per pound of squid

Respuesta :

wwwitchey10
wwwitchey10 wwwitchey10
  • 20-02-2020

Answer:

2 For each pound

Step-by-step explanation:

It is two per pound because 15-12=3 meaning 6 pounds is equal to $12 12 divided by 2 is 6 so 1 pound is $2

Answer Link
GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 05-10-2021

Answer:

2

Step-by-step explanation:

15-3=12

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

If y varies directly as x, what is the value of y in these ordered pairs? (8, 4) and (4, y)
Explain the central difference between main details and supporting details of a piece of writing.
How does capillary action help sustain life on earth?
A plane flew an estimated distance of 800 kilometers what is greastest and the least distance
1/3(n+1)=1/6(3n-5) I really need help on how to solve this i know the answer but im confused on how we got it
1/3 cup of flour makes 5 dinner rolls. How many cups of flour for 1 roll? and how much flower for 36 rolls?
The product of two integers is +286. What is the other integer if one of them is -3? show your work.
Name one way the biosphere interact with the atmosphere
what was Jacques cartier's childhood like
What is another word for carbon fiber?