stefanomazzi2008
stefanomazzi2008 stefanomazzi2008
  • 20-02-2020
  • Mathematics
contestada

WILL MARK BRANLIEST
Brand A of chocolate chips costs $3 for 12 ounces. Brand B of chocolate chips costs $4 for 15 ounces. Which of the following statements is true?
Brand A has the better unit price.
Brand B has the better unit price.
Both brands have the same unit price.

Respuesta :

babylaniii babylaniii
  • 20-02-2020

Answer:

Brand b has a better unit price.

Answer Link

Otras preguntas

5000 is 1/10 of what
Which of these is a physical property? Why? PLZ HELP!!!A. easy to digest B. conducts electricity poorlyC. becomes moldy quicklyD. does not burn
Matter is needed to transfer thermal energy by blank and blank
In what ways does the federal government step on the rights of the states? Why?
Which measurement would be least likely to be written in scientific notation: the thickness of a dog hair, the radius of a period on this page, the ounces in a
What is 0.32 as a fraction and percent
Round 3,764 to the nearest ten?
How you would convert the repeating, nonterminating decimal to a fraction? Please EXPLAIN the process as you solve the problem, 0.1515...Please give me the answ
If you know that 8x300=2400 how can you find 8x320
Why can many ecosystems exist in one biome