janiyahcole janiyahcole
  • 21-02-2020
  • Mathematics
contestada

one 30- ounce can of tamato sauce costs $1.20 at the store . At that rate ,what is the per ounce cost of the tamato sauce?

Respuesta :

beairdsh
beairdsh beairdsh
  • 21-02-2020
The ounce per cost of the tomato sauce is: $0.04 per ounce
Answer Link
eieisiiiwkqkkwkssksj eieisiiiwkqkkwkssksj
  • 21-02-2020

Answer: 40 cents per 10 ounce if 1 ounce than 4 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the volume of a cubed shaped box with edges 6 cm in length?
Natalie charges $1490 per month to rent each of her three rental houses. Natalie must pay $5850 in maintenance cots per house per year. If all three houses are
Do I need a proctor for a high school academic review?
The numbers of pages read in books by fourth graders and by seventh graders are shown below: Fourth Grade: 87, 95, 76, 148, 104 Seventh Grade: 183, 187, 204, 21
True or false: niacin is a B-complex vitamin.
A basketball team has 9 players. In how many different ways can the coach coach select 2 players to be the captain for tonight's game
What is equal to the expression square root of 40/2
What's a rational number between 7.7 and 7.9?
What were some of the pluses and minuses about traveling west?
What is one way that economics can influence your daily life