summer123321 summer123321
  • 21-02-2020
  • Mathematics
contestada

$39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price of almonds per pound

Respuesta :

animalsarecute
animalsarecute animalsarecute
  • 21-02-2020

Well, we can divide 39.90 by 3.8 to find the price of almonds per pound:

39.90 / 3.8 = 10.5 dollars per pound.

Answer Link
dasialv03
dasialv03 dasialv03
  • 21-02-2020

Answer:

$10.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

-4x^3+21x^2-23x+6 / (x-4)
I need help on solving M4n3(-mn)4
use the term royal colony in a sentence about virgina
In the Epilogue of The Code of Hammurabi, Hammurabi encourages future rulers to amend his laws appropriately to their circumstances. True False
what is 13/10 in simplest form
list three of braddock ethical decisions made in the film to do the right thing
there are two 3's in the number 1,453,308 tracey says the 3 on the right is 10 times less than the 3 on the left is tracey correct? explain?
Help me please! Thank You so much! :) Which describes an action of Caesar Augustus? A. He allowed the city of Rome to burn while he went to his country estate.
A slow burning candle will burn 1.5 inches in 40 min how many inches will the candle burn in 4 hours
Who tried to establish “socialism with a human face” in Czechoslovakia? (Points : 1) Alexander Dubcek Nikita Khrushchev Leonid Brezhnev Gustáv Husák