ireeglvcks
ireeglvcks ireeglvcks
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Ann buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Ann pay

Respuesta :

Kgor18 Kgor18
  • 16-03-2020

Answer:

Since it is 6 dollars per pound, his total cost c is 6 times p...thus

c = 6p

Hope this helps and hopefully I can get brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

A man is three times as old as his son and twice as old as his daughter.if the average age of three is 36 1/3 years.how old is the father now?
If x and y are integers and x < y, how do the opposite of x and the opposite of y compare?
what is the vertex of the graph of this equation y = -3x^2 - 12x - 9 A. (-2,3) B. (2,3) C. (2,-3) D. (-2,-3)
what is the missing number in the sequence below? 4.12.36.__,324,972,2916
how is an image formed by a plane mirror
Where does your skin go after you have fallen and scraped yourself? I know its a stupid question but i'm curious and i want to know. ONLY ANSWER IF YOU KNOW.
Guys, please help me with this problem. Thnks.
What where the Washington conferences in 1940
Brian is 6 feet tall and cast a 4 foot shadow. At the same time, a nearby flag pole cast a 20 foot shadow. How y’all is the pole?
Which group built fishing villages along the pacific coast?​