gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit price of a 16-ounce box of cereal that sells for $2.48?

Respuesta :

pigg2006 pigg2006
  • 16-03-2020

Answer:

0.155

Step-by-step explanation:

Answer Link
rhenao7
rhenao7 rhenao7
  • 16-03-2020

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

2.48/16 = 0.155

Answer Link

Otras preguntas

Which theme does this passage from Grendel best illustrate?[Beowulf] talked on. I found myself not listening, merely looking at his mouth, which moved—or so it
What is the value of y in the equation 4 + y = −3?
¿Es un tipo de pájaro que encuentras en los Galápagos? a. la cacatua c. el tucán b. el piquero patas azules d. el pavo real
Which is the correct estmate for 63,621 - 41,589 rounded to the nearest hundred?
The 22 pairs of chromosomes that are alike in males and females are called
Elena: ¿Qué tal? ____________________ soy (I am) Elena Marcos. Carlos: Mucho gusto. Me llamo Carlos Tapia. a. Yo c. Ella b. Tú d. Ustedes
When it comes to mother–infant bonding cross-culturally, anthropologists find that?
Help me solve this problem
Which product is negative? −2⋅(−4)⋅8⋅(−1) −7⋅(−3)⋅(−5)⋅(−8) 6⋅(−2)⋅(−3)⋅1 −3⋅(−4)⋅(−9)⋅0
Solve for y. 23+y−19=79 help plaz