EIEmerson001 EIEmerson001
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

Cantaloupes are on sale for 2 for $1.25. What is the unit rate?

Respuesta :

RedMystikFox RedMystikFox
  • 16-03-2020

Answer:

$ 0.625 or rounded to approximetly $ 0.63 per unit

Step-by-step explanation:

This is because they are selling 2 cantaloupes for $1.25. You would divide 1.25 by 2 to get the Answer of $0.63 per unit.

I hope this helps! : )

Answer Link

Otras preguntas

what number can 12 and 63 be divided by
facts about Vincent scarpace
What primary benefit did Theodore Roosevelt see in digging a canal through Panama?
Work out the value of 3c - 4d when c = 5 and d = 1 over 2 ( 1 and a half ) Please help me out with this one , thanks! From my maths homework , could you please
Which achievement was Vasco da Gama known for? A. became the first person to sail all the way around the world B. sponsored over 50 voyages of exploration for P
What is 15 of 250% percent of what number
area triangle with base 5 cm and height 12 cm
Which statement about the U.S. Constitution is true? A. It is an expanded version of Thomas Paine's pamphlet Common Sense. B. It called for judges to be appo
42. Which region on the map includes the Peloponnesian Peninsula where the Greek city-states developed? A. A B. B C. C D. D
What did the Glass-Steagall Act of 1933 and the Federal Securities Act have in common?.