alyssahall1127 alyssahall1127
  • 17-03-2020
  • Mathematics
contestada


A 4-cup carton of pineapple juice costs $1.56. What is the price per pint?​

Respuesta :

pinkerton400
pinkerton400 pinkerton400
  • 17-03-2020

Answer:

$.78

Step-by-step explanation:

There are two cups in one pint. I said $1.56 divided by 2.

I am pretty sure that this is the answer. Tell me if I am wrong

Answer Link
Ralph1313 Ralph1313
  • 17-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

4 cups =2 pints US

$1.56=2 pints

Divide by 2

$0.78=1 pint

Answer Link

Otras preguntas

Bacteria in the _____ intestine produce vitamins, such as b and k.
Why should you consider the individual's age when designing a training program? A. Older individuals cannot participate in strength training activities. B. Some
How many energetically equivalent ways can you distribute the particles in system a?.
What is the surface area of the rectangular prism shown below?A. 348 in2B. 174 in2C. 432 in2D. 336 in2
What flower is keukenhof in the netherlands best known for.
our energy supply is running out
What is the value of the expression m + (7•9) when m= 2.5 and n=5? OA) 6.3 OB) 9.5 OC) 11.9 OD) 13.1HELP ASAP​
MnO4- is a tetrahedral complex that is intensely purple. How many d orbital electrons does this complex have
Ally and Beth are at the grocery store. Ally buys a container of milk for $4 and 4.75 pounds of apples. Beth buys a box of cereal for $3 and 5.55 pounds of appl
PLEASE ANSWER CORRECTLY!!!!!! A diesel engine has an efficiency rating of 50%. One gallon of diesel contains 146,520,000 Joules of energy. A dodge 1 ton truck g