ivery22
ivery22 ivery22
  • 17-03-2020
  • Mathematics
contestada

2) Anita Burger purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did she pay
for each gallon?

Respuesta :

tornadodesignsalt tornadodesignsalt
  • 17-03-2020

Answer: $2.48

Step-by-step explanation:

We need to divide $34.72 by 14 to find the individual price of each gallon. You ca do this any method you like but you receive $2.48 as an answer

Answer Link

Otras preguntas

What was the 1920's Harlem Renaissance? Choose one answer. a. The emergence of civil minded African American business leaders. b. The migration of African Amer
What is the prime factorization of 38,92,56,72, and 125
The most common listening problem is A. paying attention but misinterpreting the message. B. assuming what the other person has to say isn't important. C. not
Given a1=1 and a2=1 and that an+2=an+an+1 how do you find the next five terms of a sequence
what is 2x3x6x4x7x5x0x4x5
When xerxes invaded greece what two city states joined forces
How does the nucleus of an atom change when it emits an alpha or beta particle?
The population of the United States grew after World War II because Choose one answer. a. economic security encouraged people to start families. b. televisio
Which statement describes something Jesus is known for? A. He became governor of Judea. B. His teachings became the basis of Christianity. C. He led a rebellion
Given that the Soviet Union fought in Afghanistan, why was it considered a proxy war? The Soviet Union answered the Afghans’ request for help. The mujahedeen fo