jaylengarrett
jaylengarrett jaylengarrett
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

Mary can buy 3 pounds of pears for $8. Write an equation to represent the cost c for p pounds of pears.

Respuesta :

DarkX
DarkX DarkX
  • 18-03-2020
It is p times c because the more pounds the more dollars
Answer Link

Otras preguntas

ANYONE TELL ME THE NAME OF A MODERATORRR
in the number 58, the value of the digit 8 is ----and the value of the digit 5 is __ ?​
A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is the number of 3-point questions
Which of the following is/are true? If caught in a rip current, swim directly towards shore, using the most powerful kick possible. If caught in a rip
Can someone please help me, I need to create a superhero for class and I can't think of anything. I need these five things: 1) Superhero Name 2) Superpower (No
Which Radical Republican proposal for Reconstruction was defeated by its opponents? distributing plantation land to emancipated slaves extending voting rights t
Conflict- A. 4 types B. Internal C. External
1. What is a database? 2. What applications can we use to make a database? 3. Post a picture of Microsoft access user interface.​
If f(x) = 3 ^ x, prove that f(x) + f(x + 1) = 4f (x) .
Solve: XC - XV. Show your answer as a Roman Numeral. Standard Number 1 5 10 50 100 500 1,000 Roman Numeral 1 V X Х L с D M A) V B) VI C) VIL​