lawdog305
lawdog305 lawdog305
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9. At this rate, how much do 20 boxes cost?

Respuesta :

24rkothari
24rkothari 24rkothari
  • 18-03-2020

Answer:

36$

Step-by-step explanation:

5 boxes cost 9 dollars and 20/5=4 so to get to the 20 boxes mulitply both umbers by 4

9*4=36

Answer Link
jonathanslot93 jonathanslot93
  • 07-04-2020

Answer:

36$

Step-by-step explanation:

5 boxes cost 9 dollars and 20/5=4 so to get to the 20 boxes multiply both numbers by 4

9*4=36

Answer Link

Otras preguntas

what is the character sketch of spider in the poem ' the spider and the fly' by mary howitt?
How do jellyfish reproduce?
1. how will you compare the heart pump model and the human heart? 2. how does the heart function as a pump?
Can someone help with number 4 please
How did the U.S. acquire the territories of California, Nevada, Utah, and parts of Arizona, New Mexico, Colorado, and Wyoming in 1848?
5/6 - 2/6 in simplest form
Mosaics are constructed from small pieces of stone called what?
emmanuel wants to tile his rectangular floor. he has two kinds of tiles to choose from, one of which is larger than the other. emmanuel hired your services to
what is the slope of the line 12x+4y=24?
The average of the weights of six people sitting in a boar is 145 pounds. After a seventh person gets into the boat, the average of the weights of all seven peo