jaidenmondo jaidenmondo
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for $56.16. He incorrectly calculates the unit price as $14.04 per pair for the expense report. What is the correct unit price? What is the error?

Respuesta :

rdog89 rdog89
  • 18-03-2020

Answer:

$1.17 per glove

Step-by-step explanation:

56.16 divided by 4 then divide that number by 12

Answer Link

Otras preguntas

What explorer whose last voyage ended in mutiny
What are the three characteristics of a good math explanation?
Cuneiform writing originated with the Sumerians about 5,300 years ago. The adoption of cuneiform writing by the Babylonians, Assyrians, and Hittites is an examp
The women's rights movement and suffrage were given a boost by the Civil War. Why is this true?
4/5 of 30 is... A)24 B)8 C)30 4/5 D)20 Plzzzzz help!!!
4/9 divided by ? equals 12
What is the leading cause of type 2 diabetes?
12.5% of what number is 24? Please help and show work
Margo won 24 out of her last 36 tennis matches.At this rate,predict how many matches she would win out of her next 27 matches ?
The amount of money in your savings account after m months is represented by a = 135m+225. After how many months do you have $765 in your savings account?