betty5992001 betty5992001
  • 19-03-2020
  • Mathematics
contestada

Sarah purchased $15.75 worth of coffee that sold for $.25 per pound how many pounds of coffee did Sarah buy?

Respuesta :

livithebunny16 livithebunny16
  • 19-03-2020

Answer:

63

Step-by-step explanation:

15.75 divided by .25 and you get 63. :3

Answer Link
Brauch Brauch
  • 19-03-2020
$15.75/$.25= 63pounds
Answer Link

Otras preguntas

3800/180 seconds into ratio​
a . b. 2. L 37° B LABD = LHFG = d.
At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. What is the unit price for crawfish at Shop A?
Venetta has a 25-gallon fish tank. So far, she has poured 16 quarts of water into the tank. How much more water does she need to add to completely fill the tank
plz help me asap (plz don't give me helpless answer plz and ty) and also ill give brainist to the person that work hard
I need Help!! Please Help me!! I will give Brainliest!!! Try it! Find the percent of change. Round to the nearest percent if necessary. 1) 10 inches to 25 inche
Help with this pls if you don’t know the answer please don’t answer
f(x) = -3x – 2 g(x) = 2x + 5 Find (f*g)(5)
Part A What is a central idea of "We're Going to Mars!"?Studying Mars will help scientists learn more about Earth. Conditions on Mars are changing to become mor
Need an answer before 1:59 tonight. Therefore, they could have existed on earth and fueled chemical evolution. In your own words describe this concept.