te6smaaGerRudo
te6smaaGerRudo te6smaaGerRudo
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?

Respuesta :

EjerciciosFyQ
EjerciciosFyQ EjerciciosFyQ
  • 19-07-2016
You only must do a proportion:

[tex]1\ pound\cdot \frac{10.50\$}{2.5\ pound} = \bf 4.20\$[/tex]

The price of each pound of pretzels is 4.20$.
Answer Link
daphneperez208
daphneperez208 daphneperez208
  • 08-04-2020

Answer:

The price of each pound of pretzels is 4.20$

Answer Link

Otras preguntas

How would you write 0.7 in a fraction
10 × 7 thousand in unit form
304967000 in word form
whats the more precise measurement from the pair 54.1 and 54.16
How did the Revolution affect the way American women thought about their status, and what changes resulted from this new awareness?
Artists at this time found new ways to represent a. the Church. c. reality. b. democracy. and. socialism.
how is jrotc different today than 100 years ago
ten times as many as 100 is
5 less than three times a number is 10
663 round nearest ten and hundred