Jucreaudaniuca
Jucreaudaniuca Jucreaudaniuca
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

jill bought a pound of strawberries for $4.00. what is the price, in dollars, per ounce of strawberries?

Respuesta :

Ckaranja
Ckaranja Ckaranja
  • 29-07-2016
1 pound = 16 ounces
16 ounces are equivalent to 4 dollars
1 ounce is equivalent to?

[tex] \frac{1*4}{16} [/tex]
=[tex] \frac{1}{4} [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

I need someone to find the answer this question involves mathematics and paper no links that you
Find the perimeter of a rectangle whose length and breadth are 9.6 cm and 7.9 cm respectively.​
ABC is a right angled triangle with shorter sides 6cm and 8cm K,L,M are the midpoints of the triangle ABC what is the perimeter of the triangle K,L,M
If a cell has 26 chromosomes before meiosis begins, how many tetrads will it contain after Anaphase I?
Candace is interested in learning more about colors. Which question about colors could be answered through scientific investigation? Which color bends the most
Find the sum of the arithmic series: Please hurry! I have 15 minutes! 1. 28 + 28.4 + … + 42 2. 12 + 22 + … + 142 3. 8 + 13 + … + 58
Joseph has been assigned a reading that will help him understand the physical laws that keep airplanes in the air. He’s a bit nervous about flying, too, so he r
12.Identify the type of triangle
“ If you never met me in person don’t claim that you know me ! “ do that sound right? If not can you correct my “ grammar” for me lol.
I really need the answer. Thanks to who'll help me. ​