rosicastillo2006
rosicastillo2006 rosicastillo2006
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eugene spent $6 on a magazine and some candy bars. If the magazine
cost $2 and each candy bar cost $2, then how many candy bars did he
buy?

Respuesta :

mallory9625
mallory9625 mallory9625
  • 20-04-2020
He bought 2 candy bars
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is an example of pathos? A. Children in low income urban areas are five times more likely to suffer from hunger as those in rural areas.
The exchange of gases and nutrients between the blood and the tissues occur in blood vessels called
Which element increases the dramatic tension of the metamorphosis and makes the reader wonder what will happen next
Anita Huggankiss's Kissing Booth charges customers $5 for a kiss on the hand and $10 for a kiss on the cheek. If Anita earned $320 in one day and kissed at leas
PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!!
Read each sentence and identify the correct spelling for the underlined word. While driveing on Interstate Ten yesterday, I noticed that the car’s speedomet
I need help determine the domain and range pls
While he is normally against the idea of harming animals, eric views animal research in the pharmaceutical industry as a way to improve drugs that will benefit
Which value(s) of x makes ƒ(x) = g(x) a true statement?
Translate the following into an algebraic expression: If Mr. David does a job in x hours and Mr. Ludwig in y hours. What part of the job they could do togethe