emily7379
emily7379 emily7379
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada


Mrs. Hanson bought 1.6 pounds of grapes. The grapes cost $2.50 per pound. How much did
she pay for the grapes?

Respuesta :

MonocerosRex
MonocerosRex MonocerosRex
  • 20-04-2020

Answer:

$4.00

Step-by-step explanation:

Multiply the 1.6 pounds of grapes by the $2.50 per pound.

Answer Link
edgyghost21
edgyghost21 edgyghost21
  • 20-04-2020

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

Multiply 2.50$ with 1.6 pounds.

You get 4$

It won't cost more than 5$ because there are less than 2 pounds of grapes.

Answer Link

Otras preguntas

Is bleach an acid or base?
An inground swimming pool contains 2.3 times 10 Superscript 4 units of water. Which unit of measure was used?
Is coronavirus good for the environment? 1-2 sentences.
The dinner buffet offers a choice of 4 appetizers, 5 main courses and 4 desserts. How many possible appetizer-main course-dessert combinations are there? * 1 po
(Graph attached) Maggie is training for a bicycle trip across her home state. She recorded the approximate number of miles biked for ten days of training. The g
You are working in an outpatient clinic when a mother brings in her 20-year-old daughter, C.J., who has type 1 diabetes mellitus (DM) and has just returned from
New parents Willy and Bernice have both spent their lives being short-tempered. They spend a great deal of their time together apologizing for their thoughtless
What defines a symbiotic relationship?
What is PR? the way an organization presents itself to patients’ relatives, residents of the neighborhood surrounding a facility, or anyone who is a potential p
Solve the inequality.