Richard went to the store to buy some pencils and 2 packs of paper. Perry who went with Richard to the store, spent $30 on a magazine and some candy bars. If the magazine cost $6 and each candy bar cost $3, then how many candy bars did Perry buy?

Respuesta :

Answer:

8

Step-by-step explanation:

$30 - $6 for the magazine = $24 ÷ $3 for one candy bar = 8 candy bars

Answer:

8 candy bars

Step-by-step explanation:

6 + 3x = 30

3x = 24

x = 8