alexandrajuare4350 alexandrajuare4350
  • 16-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60. He needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will he pay for the extra 30 feet of wire​?

Respuesta :

ronhagrid310
ronhagrid310 ronhagrid310
  • 16-05-2020

Answer:

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60.

Then the price for 1 feet of wire is 17.6/80 = 0.22

=> 30 feet of wire would cost: 30 x 0.22 = 6.6

Hope this helps!

:)

Answer Link

Otras preguntas

One bag of rice that weighs 5.25 pounds will have enough rice if a recipe calls for 88 ounces of rice. (1 pound = 16 ounces)
Darren, Steven. Cryptozoology: Searching for the Myths 2.0: Interactive Sources and Studies. CD-ROM, 2 discs. Seattle: Diebenow, 2005. Which type o
please type a three paragraph essay (5-7 sentences per paragraph), and the essay should include the following things: *How you used Newton's Laws to help you bu
2.3 convert to hours and mnutes
An argument consists of two parts:
a base,sugar, and a phosphate group make a building block of DNA known as a what?????
Which industry benefited most from the Bessemer process ?
Which of the following is required for the process of evolution by natural selection to occur?
Solve each equation. Check your solutions. X(3x-6) = 0
Hector and Francis spent a total of $47.50 at the mall. If Hector spent 50% more than Francis, how much did Francis spend at the mall?