baetenhaley baetenhaley
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

if cake is 2 3/4 dollars per pound and you have 6 dollars, how many pounds of cake can you buy

Respuesta :

heavenaubry
heavenaubry heavenaubry
  • 17-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pounds. $2.75 x 2= $5.50.

Answer Link

Otras preguntas

What made the Phoenicians a unique civilization in the ancient world? Select the best answer from the choices provided. A. Phoenicians relied on trade rather t
_2,350 which number makes it divisible by 9. A6. B5. C7. D8.
Subsistence strategies are closely tied to a society's _____________
​the choroid plexus ____. a. ​cushions the brain b. ​forms the cerebrospinal fluid c. ​is another name for the ventricles d. ​protects the brain from infection
The next day, you charge $3.50 for each bracelet. You have a supply of 30 bracelets, and exactly 30 customers demand them. At the end of the day, there is no ex
SOMEBODY HELP ME IM DESPERATE
Three communicable or infectious diseases that need to be immediately reported are ____, ____, and ____.
math question down below
PLEASE HELP ME WITH THESE QUESTIONS
Paul and Jamie are making necklaces to sell at a craft fair. The tools and other start-up materials cost $12.50. There is an additional cost of $3.25 per neckla